شما اینجا هستید
آخرین اخبار

برای نمایش در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

کردها: حرکت آمریکا در سوریه 'خنجری از پشت' است
کردها: حرکت آمریکا در سوریه 'خنجری از پشت' است

به گزارش اسکالات نیوز، با شروع فرآیند خروج نیروهای آمریکایی از مواضع خود در شمال سوریه، که راه را برای عملیات ترکیه علیه جنگجویان کرد باز می کند، مهم ترین گروه تحت هدایت کردها در منطقه حرکت غافلگیرکننده آمریکا را "خنجری از پشت" توصیف کرده است.

نیروهای تحت هدایت کردها در این ناحیه از متحدان آمریکا در نبرد با گروه تروریستی داعش بوده اند، اما ترکیه آنها را تروریست می داند.

دونالد ترامپ که پیشتر از تصمیم آمریکا دفاع کرده بود در تازه ترین واکنش نوشته است که اگر ترکیه "قدمی بردارد که از نظر من، با این همه خرد بلامنازع، نامتناسب باشد... کاملا اقتصاد ترکیه را ویران خواهم کرد."

همزمان وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای در روز دوشنبه گفت که برای ترکیه روشن کرده است که عملیات ترکیه در شمال سوریه مورد تایید آمریکا نیست و افزود: "نیروهای مسلح آمریکا از چنین عملیاتی حمایت یا در آن مشارکت نخواهند کرد."

یک سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه (اس دی اف) که تحت هدایت کردهاست تصمیم دولت ترامپ را قویا محکوم کرد و گفت که "آمریکا (قبلا) اطمینان داده بود که به ارتش ترکیه اجازه نخواهد داد در این منطقه عملیات انجام دهد."

کینو گابریل به شبکه عربی الحدث گفت: "بیانیه آمریکا غیرمنتظره بود و می توانیم بگوییم که خنجری از پشت به نیروهای دمکراتیک سوریه بود."

یک شبکه کردی در شمال عراق هم می گوید که نیروهای دمکراتیک سوریه بعضی از واحدهایش را به حال آماده باشد درآورده است چون ارتش ترکیه روز دوشنبه نیروهایش را در مرز بسیج کرده است.

کردهای سوریه اعلام کرده اند که برای جنگ با ترکیه آمادگی دارند.

سایر واکنش ها:

-برت مک گرک فرستاده سابق ریاست جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش گفت که اعلامیه دولت ترامپ نشانه "عدم شناخت کامل از واقعیت های ناحیه است"


-نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفت که کردها "نقشی محوری در موفقیت ما علیه" داعش در سوریه داشتند و "رها کردن آنها در مقابل حملات مرگبار اشتباه بزرگی خواهد بود"


-میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا گفت "عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه فقط به نفع روسیه، ایران و رژیم اسد خواهد بود و خطر تجدید قوای داعش و سایر گروه های تروریستی را افزایش می دهد. من رئیس جمهور را ترغیب می کنم رهبری آمریکا را به نمایش بگذارد"


-پانوس مومتزیس هماهنگ کننده ارشد کمک های انساندوستانه سازمان ملل گفت که خدمه این نهاد "برای بدترین شرایط" آماده می شوند

واکنش پنتاگون

پنتاگون در بیانیه ای که دوشنبه منتشر کرد گفت وزارت دفاع آمریکا در گفتگوهایش با ترکیه مکررا تاکید کرده است که "هماهنگی و همکاری بهترین راه تامین امنیت در ناحیه است."

براساس این بیانیه مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در گفتگو با همتایان ترک خود گفته اند که هر گونه اقدام یکجانبه برای ترکیه مخاطره آمیز خواهد بود.

کاخ سفید بعد از تماس تلفنی  ترامپ و اردوغان گفته بود که ترکیه "به زودی عملیات در شمال سوریه که از مدت ها پیش برای آن برنامه ریزی می کرد را شروع می کند."

براساس این بیانیه "آمریکا خلافت داعش را در منطقه شکست داده و نیروهایش در نزدیکی محل عملیات ارتش ترکیه نخواهند بود."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشتر گفت وقت آن رسیده است که ایالات متحده از "جنگ‌های بی‌پایان مضحک" در این منطقه کنار بکشد.

 ترامپ در توییتر خود نوشته است که چند سال پیش که آمریکا وارد این منطقه شد قرار بود ۳۰ روز در سوریه بماند اما "ما ماندیم و بیشتر و بیشتر در نبردی فرو رفتیم که پایانی بر آن متصور نبود."

رئیس جمهور آمریکا گفته است که وقت آن رسیده که این کشور بعد از سه سال خود را از جنگ‌هایی که "بسیاری از آنها قبیله‌ای است" کنار بکشد و سربازانش را به کشور برگرداند.

 ترامپ در این رشته توییت نوشته است که اکنون ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید فکری به حال این وضعیت کنند: "ما هفت هزار مایل دورتریم و هر وقت داعش به ما نزدیک شد آن را نابود می‌کنیم."

نیروهای نظامی ترکیه و آمریکا

پیشتر رجب طیب‌ اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، تایید کرد که نیروهای آمریکایی در حال تخلیه مواضع خود از شمال شرقی سوریه هستند.

تخلیه نیروهای نظامی ایالات متحده از شمال سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که  دو روز گذشته (یکشنبه 14 مهر) روسای جمهور ترکیه و آمریکا با هم تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

نیروهای دموکراتیک سوریه گفته اند که نیروهای نظامی آمریکا، شب گذشته مواضع در اختیارشان در شمال شرقی سوریه را تخلیه کرده‌اند.

ترکیه اعلام کرده است که هدف عملیات نظامی نیروهایش اینست که می‌خواهد یک "منطقه حائل" در مناطق جنوبی این کشور در همسایگی با شمال شرق سوریه ایجاد کند.

 اردوغان همچنین گفته است که در نیمه اول ماه نوامبر به آمریکا سفر خواهد کرد و سعی می‌کند مسئله مناقشه برانگیز خرید هواپیماهای جنگی اف-۳۵ را با دونالد ترامپ حل و فصل نماید.

در ماه های گذشته روابط آنکارا و واشنگتن پیرامون خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ ساخت روسیه از سوی ترکیه دچار تنش بوده است.

 اردوغان از عملیات قریب الوقوع زمینی و هوایی ارتش ترکیه خبر داده بود

دیدگاه 0

ارسال دیدگاه

آخرین اخبار
ترامپ از میزبانی گروه ۷ در ملک شخصی انصراف داد
ترامپ از میزبانی گروه ۷ د ...

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۲۰:۴۸

دومین کاروان زخمی‌ها به سلامت از راس‌العین خارج شد
دومین کاروان زخمی‌ها به س ...

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۲۰:۳۱

انتشار تصاویر اولیه از هیوندای آزرا 2020
انتشار تصاویر اولیه از هی ...

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۳

شکسته شدن سد در سیبری حداقل ۱۵ کشته به جا گذاشت
شکسته شدن سد در سیبری حدا ...

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰

جانسون در نامه‌ای بدون امضا خواستار تاخیر در برگزیت شد
جانسون در نامه‌ای بدون ام ...

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۳۳

فعالین اجتماعی
دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال است که به نتیجه نرسیده‌ایم، باید همه‌پرسی برپا کنیم
دکتر روحانی: اگر ۴۰ سال ا ....

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۰۵

کشف اسکلت جدید انسان نئاندرتال در غار شانه در اقلیم کردستان
کشف اسکلت جدید انسان نئان ....

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۴۱

دختران افغان در استادیوم کابل با سحر خدایاری، مشهور به 'دختر آبی' ابراز همبستگی کردند
دختران افغان در استادیوم ....

شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۴۴

وکیل استاد شجریان از «موثر» بودن تجدیدنظرخواهی در شکایت از صداوسیما خبر داد
وکیل استاد شجریان از «موث ....

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۱۰